Mordercza medycyna: nazistowscy lekarze, ludzkie eksperymenty i tyfus

W ostatniej dekadzie XX wieku napisano kilka znakomitych relacji na temat trzech tematów nazistowskiego zawodu lekarza w Niemczech w latach 1933-1945, ludzkich eksperymentów medycznych przeprowadzonych w obozach koncentracyjnych oraz medycznego nadużycia więźniów. Ta książka odnosi się do wszystkich trzech tematów, ze szczególnym naciskiem na eksperymenty nazistów z tyfusem, z których około 1,5 miliona ludzi zginęło w obozach koncentracyjnych. Przedmiotem rezonansu jest niedawno odnowione narodowe zainteresowanie epidemiami chorób zakaźnych i czynnikami zakaźnymi w kontekście biowarfare i broni biologicznej. Możliwość korzystania z czynników powodujących choroby zakaźne jako narzędzi terroru – a nawet wojny za pomocą innych środków (walka zarodkowa) – została poświęcona wielkiej uwadze mediów, rządu i naukowców zajmujących się chorobami zakaźnymi, a odpowiedź została nowe ustawodawstwo federalne i środki przeznaczone na rozwiązanie tych problemów.
W tej książce Naomi Baumslag obszernie dokumentuje ofiarę zarówno etyki lekarskiej, jak i istot ludzkich, dla sprawy politycznej lub postrzeganego zagrożenia społecznego – w tym przypadku celów partii nazistowskiej. Próbuje zrozumieć, co poszło nie tak z wyraźnym celem zapobiegania takim okrucieństwom w przyszłości. Od dawna obowiązuje zasada etyki medycznej, że dane uzyskane przez nieetyczne eksperymenty na ludziach nie powinny być w żaden sposób wykorzystywane w praktyce medycznej, badaniach naukowych ani zdrowiu publicznym. Zamiast wysyłać takie informacje do bezużytecznej przeszłości, książki takie jak ta próbują wyciągnąć pouczające lekcje z doświadczenia, które w przeciwnym wypadku mogłoby zostać ukryte w archiwach.
Książka Baumslaga jest ciekawą mieszanką historii politycznej i społecznej oraz reportażu medycznego. Różne wątki są wprowadzane do szerokiej narracji w sposób, który nie zawsze wydaje się podążać za konkretnym tokiem myślenia. Jednak dokumentacja jest niezaprzeczalnie nieodparta i stanowi ważny wkład w rosnącą literaturę dotyczącą tego, co stało się z medycyną w nazistowskich Niemczech, przy użyciu szczególnego przykładu tyfusu. Inni autorzy odnosili się do tej epoki jako kiedy medycyna oszalała lub (z wyraźnie odmiennym podejściem do tematu), gdy medycyna została zdradzona . Tak czy inaczej, dobrze byłoby, aby zwrócić uwagę jeszcze raz na lekcje historii. .
Krajowa reakcja na choroby zakaźne, które uznano za państwowe, postrzegana jest jako kluczowy element bezpieczeństwa ojczyzny. Zdrowie publiczne i praktyka medyczna, jak również nauka biomedyczna, znów są na pierwszej linii.
Marc S. Micozzi, MD, Ph.D.
Health Studies Collegium, Bethesda, MD 20814
[email protected] com
[podobne: rezonans magnetyczny glowy cena, kwas moczowy badanie cena, viagra bez recepty cena ]
[patrz też: asubtela cena, falkon sosnowiec, grudnik kraków ]

0 myśli nt. „Mordercza medycyna: nazistowscy lekarze, ludzkie eksperymenty i tyfus

  1. [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: wrocław catering dietetyczny[…]