Metabolizm hormonu tarczycy: regulacje i implikacje kliniczne

Ta aktualna książka jest zbiorem 16 artykułów przeglądowych z sympozjum zorganizowanego na cześć Dr. DH Solomona pod koniec 1988 roku w Long Beach w Kalifornii. Z kilkoma wyjątkami współpracownikami są jego koledzy i byli studenci. Ich korpus badań nad metabolizmem hormonów tarczycy jest imponujący, a jak pokazano tutaj, jest to odpowiedni hołd dla Dr Solomona. Prezentacja tematu jest logiczna. Pierwsze rozdziały dotyczą dejodinaz, które regulują rozkład tyroksyny. Pierwszy rozdział, autorstwa JL Leonarda na temat biochemii hormonu tarczycy, jest wzorem jasności w ekspozycji złożonego zagadnienia, z zastrzeżeniami dotyczącymi metod badań w tej dziedzinie.
Kolejne rozdziały omawiają zastosowanie technik modelowania w badaniu szlaków metabolicznych, transportu hormonów tarczycy do komórek i ich interakcji z białkami cytozolowymi oraz regulacji lokalnej aktywacji hormonu tarczycy. Esej PR Larsen, w którym podsumowuje swój pionierski wkład, jest kolejną wybitną recenzją.
Późniejsze rozdziały podsumowują skutki chorób nieżytu, starzenia i leków na metabolizm tyroksyny. Informacje tutaj są przydatne w interpretacji pozornie niezgodnych wyników laboratoryjnych. Ostateczne rozdziały dotyczą dojrzewania układu tarczycy w zarodku i noworodku oraz związków neuroendokrynnych w metabolizmie hormonów tarczycy, zwłaszcza podwzgórza i szyszynki.
Pewne pokrywanie się jest nieuniknione w wielokutancyjnej książce tego rodzaju, ale jest tu minimalne, aw niektórych przypadkach nawet konieczne. Również w tak szybkiej książce niektóre ważne obszary współczesnych badań były niewystarczająco dojrzałe, aby uzasadnić włączenie. Wśród nich można wymienić badania Moreale de Escobar na temat trijodotyroniny w mózgu płodu oraz ostatnie badania selenu i selenoenzymów w metabolizmie hormonów tarczycy.
Ta książka jest wyjątkowo dobrze zredagowana i ma przydatny indeks. Jest to być może zbyt droga i specjalistyczna dla studentów, ale będzie doskonałym źródłem odniesienia w bibliotekach i dla śledczych pracujących w tym i pokrewnych dziedzinach.
John B. Stanbury, MD
Chestnut Hill, MA 02167

Jacques Dumont
Bruksela, Belgia

[patrz też: reks malbork, mmlubartow, oregasept h97 ulotka ]

0 myśli nt. „Metabolizm hormonu tarczycy: regulacje i implikacje kliniczne